Jdi na obsah Jdi na menu
 


Galerie Velikánů

23. 1. 2008

Galerie velikánů

Dojemnné, smutné, veselé i neuvěřitelné příběhy o slavných koních, kteří se svýmy výkony vymykali dobrému průměru a doháněli k slzám radosti i šílenství majitele, jezdce, trenéry, konkurenty i fanoušky...

Přesně takovéto příběhy o výjimečných koních si můžete přečíst v sekci Galerie velikánů. Koně jsou seřazení abecedně a není rozlišno mezi dostihovými či sportovnimi koňmi. Často mi píšete, že se věnuji málo právě sportovním (parkurovýmm, drezurním...) koním a koním z našich drah a kolbišť. Je to tím, že nemám dostatek kvalitních materiálů hlavně k českým koním a sportovním koním především. Pokud znáte důvěrně nějakého významného českého koně, o kterém si myslíte, že by se do této galerie hodil, napište mi smysluplný příspěvěk, popřípadě přiložte fotku a já ho ráda uveřejním. To platí samozřejmě i o zahraničních koních - možná znáte nějaké články, knihy či webové stránky k tématu. Pište mi na e-mail: velikani@horses-online.cz.

Podobně jako v Encyklopedii plemen, i v Galerii velikánů jsme pro Vás připravili hodnotící tabulku k uvedenému článku. Můžete známkovat jako ve škole, :-)) od jedničky do pětky, popřípadě rovnou přidat svůj vlastní komentář, či doplňující informace k dané koňské legendě. Formulář najdete vždy úplně dole v souboru. Věřím, že tento "zlepšovák" přispěje ke zkvalitnění a atraktivnosti stránek.

... čas od času se narodí kůň, kter je o třídu lepší, než ti ostatní. Ne vždy však je jeho osud šťastný, protože ten, kdo vyniká nad ostatní, může být nejen milován, ale i nenáviděn. Takový je třeba příběh legendárního australského ryzáka Phar Lapa (na zpracování jsem si dala zvlášť záležeť, neboť je to můj miláček... :-)). Méně známý, ale neméně famózní byl i Exterminator, který startoval celkem ve 100 dostizích, z nichž 60 (!) vyhrál. A co teba nikdy neporažená Kincsem, nebo nejlepší parkurový kůň Milton! A náš 4-násobný vítěz VP, všemi milovaný Železník! To vše jsou koně, nad jejichž výkony se i po letech tají dech. Proto račte vstoupit na kolotoč slávy i zatracení...

Zdroje informací a obrázků:

 • Časopis Jezdectví (ročníky 1976 - 2003)
 • Časopis Equito (ročníky 1992 - 1995)
 • Krásná kniha Slavní koně od Zdeňka Mahlera
 • Kniha Království za koně od Michala Horáčka
 • Kniha Sláva pro dva - Boris Vasiljevič Dědjuchin
 • Brožura Phar Lap - A Brief History - Museum of Victoria - Jill Bernard
 • Kniha Velká Chuchle dostihová od Jiřího Zlámaného
 • Kniha Koně - Velká kniha o chovu a výcviku koní
 • Kniha Koně pro Františka Holčáka - Břetislav Olšer
 • Kniha Sport královen - Dick Francis
 • Kniha Peruán - Vlastimil Weiner, Milan Tůma
 • Kniha Šampaňské s příchutí pelyňku - Pavel Kovář
 • Kniha Člověk a kůň od Zděňka Mahlera
 • Časopis Stokrát přes Taxis - Petr Feldstein
 • Webové stránky Championsgallery (www.championsgallery.com)
 • Webové stránky TB-Champions (www.thoroughbredchampions.com)
 • Skvělé české webové stránky o dostizích TB-Diamond (www.mujweb.cz/www/tbdiamond)
 • Webové stránky TB-Heritage (www.tbheritage.com)
 • Webové stránky Bloodhorsegallery
 • Webové stránky www.museum.vic.gov.au/pharlap
 • Webové stránky TB-Memories ...
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

???

(Giara Baby, 12. 11. 2008 19:37)

Souhlasím s tím,kdo tu hádku začal.Protože tyhle stránky jsou úplně na HOVNO a našel jsem tady už tolik okopčených věcí.A navíc toho,kdo tu hádku začal znám a žádná ANDULA to není,to si piš.Je to totiž moje holka a oba dva spolu pracujeme v té jejich chovné stáji,tak se kliď a nerozcapuj se nad pravdou!!!

mír?

(znovu já, 15. 4. 2008 21:54)

No mě je to jedno,ale jsou to poníci,jak jsem si myslela.No to je jedno.
Anicka.Taf@seznam.cz ale na stránky ti adresu nedám.jenom na moji novou virtuální stáj já mám totiž dvě a na tý nový není ani jeden člen ale tak to chodilo i u těch starých,ale ty starý už jsou navštěvovaný.
www.stajandre.estranky.cz a mrkni se!

Máme 5 koní chytroušku !!!

(Majitelka, 15. 4. 2008 19:44)

my máme 5 koní a stoho 3moje poncly: White Devil - Holandský jezdecký pony,Salgan - Jezdecký pony po Lipanovy,potom velkou Rebeku ČT a corol (to nikdo neví nic :D napiš mi email terkakabesova@seznam.cz

klídek Frenku,klídek

(zase já, 15. 4. 2008 16:07)

No,ale na mých virtuálních stájí je alespoň 20členů,což se o tobě říct nedá.A ti členové tam chodí skoro každý den a o své koně a mazlíčky se pravidelně starají a já si myslím,že ti tvoji členové zastak šlechetní nejsou ke svým koním.na těch tvých stránkách toho moc ke koukání není a to si myslí i mých docela dost spolužáků,kteří milují koně a ty tady o nich ani moc správně nepíšeš.Kolik prosím tě máš koní?Naši vlastní teplokrevnou chovnou stáj a já na nich jezdím skoro každým dnem a ty máš určitě jenom nějakýho koníka,který ani není zapsaný do plemené knihy.

aha

(Majitelka, 14. 4. 2008 18:25)

aha ty píčo zasraná tak ty tady dubeš řikat něco ??? Vsadim se že ty tvoje stránky stojej za pěkný HOVNO !!! HOVNO A ZESE VELKÝ HOVNO !"! KRÁVO ODPORNÁ !!!!!

blbost

(ja a nikdo jiný, 14. 4. 2008 15:38)

No a ty zase děláš hrdinku před návštěvníkama(pokud tady nějaký máš)

ani si radši nedala jméno !!

(Majitelka, 13. 4. 2008 17:29)

A ty si jenom rozmazlenej spratek co si myslí že je nejlepší,myslím si že si to ty ANDULO !!!!!A jestli tak ten kdoto napsal je pěknej srab protože ani nedal jméno !!!!! Doufám že si to přečteš ti Krávo odporná !!!

seš

(Já,jenom, 12. 4. 2008 13:52)

Na to,že si nejdříve koukala po ostatních stránkách a virtuálních stájí,že si se opičila po MÝCH virtuálních stájí.Seš pěkně na nic,doufám,že si tohle přečte nějaký z tvých návštěvníků,protože si blb.